Współpraca z Uniwersytetem Technicznym w Koszycach

Data: 17.02.2023

W dniach 13-17.02.2023 przedstawiciele Katedry Maszyn Napędów i Pomiarów Elektrycznych w osobach profesora Grzegorza Tarchały oraz doktorów Karola Wróbla i Piotra Derugo odwiedzili naszych kolegów z Uniwersytetu Technicznego w Koszycach (Słowacja). W trakcie wizyty miały miejsce spotkania z pracownikami Katedry Elektrotechniki i Mechatroniki.

Głównym celem wizyty było zacieśnienie współpracy pomiędzy jednostkami, z tego powodu jednym z punktów programu była prezentacja aktualnych zagadnień naukowych jakimi zajmują się pracownicy naszej Katedry.

prezentacja_1_750.jpg

W trakcie wizyt w laboratoriach wywiązało się wiele dyskusji, nie tylko na temat prowadzonych badań, ale także dydaktyki, której profil jednostek jest również bardzo zbieżny.

lab_ener_440.jpg  lab_mobility2_300.jpg

Podczas wspólnych prac w laboratorium testowane były silniki PMSM przywiezione przez nasz zespół, między innymi jeden powstały w ramach Projektu POiG.

napedy_750.jpg

Niestety okazało się, że wstawienie nawet czterech silników elektrycznych do bagażnika samochodu spalinowego, w żaden sposób nie poprawiło jego osiągów.

bagaznik_750.jpg

Bardzo ciekawymi punktami wyjazdu była możliwość uczestniczenia w otwarciu laboratorium powstałego we współpracy z B/S/H Michalovce oraz wizyta w fabryce Spinea gdzie powstają światowej klasy napędy robotów. UT Koszyce mocno stawia na współpracę z przemysłem.

lab_bsh2_550.jpg   spinea_185.jpg

Liczymy na dalszy rozwój współpracy i już planujemy wspólny projekt, tymczasem bardzo dziękujemy naszemu gospodarzowi Karol Kyslan - dzięki! oraz programowi Erasmus+ za finansowanie.

z_karolem_750.jpg

[PD]