Zespół Maszyn i Pomiarów Elektrycznych

Zdjęcie grupowe pracowników Zespołu Maszyn i Pomiarów Elektrycznych (2015 rok)

Kierownik Zespołu:

dr hab. inż. Marek Ciurys, prof. uczelni

Obszar badań w zakresie maszyn elektrycznych:

Konstrukcja i projektowanie maszyn elektrycznych prądu stałego  i przemiennego, modelowanie i badania maszyn elektrycznych, a w szczególności:

• Obwodowo-polowe modelowanie maszyn prądu stałego i przemiennego.
  • 2D/3D modelowanie pól magnetycznych i elektromagnetycznych.
  • Nowe topologie wolnoobrotowych maszyn prądu przemiennego o magnesach trwałych.
  • Konstrukcja i badania komutatorowych i bezszczotkowych silników prądu stałego wzbudzanych magnesami trwałymi.
  • Projektowanie dwubiegowych maszyn prądu przemiennego o przełączalnych uzwojeniach.
  • Konstrukcja silników indukcyjnych dużej mocy o ulepszonych właściwościach rozruchowych.
  • Optymalizacja konstrukcji jednofazowych silników indukcyjnych.
  • Technologia wytwarzania i badanie rdzeni magnetycznych z kompozytów proszkowych.
  • Badanie wpływu zjawisk starzeniowych na właściwości dielektromagnetyków.

Obszar badań z zakresu metrologii:

Teoria pomiaru, metody i układy pomiarowe, elektrometria, pomiary magnetyczne, kompatybilność elektromagnetyczna, bezpieczeństwo elektryczne, czujniki, przetworniki i wzorce, a w szczególności:

• Teoria pomiarów; ocena niepewności wyniku pomiaru.
  • Metody oceny informacji pomiarowej w oparciu o geometrię fraktalną.
  • Pomiary wielkości elektrycznych i nieelektrycznych o charakterze statycznym i dynamicznym.
  • Pomiary właściwości materiałów magnetycznych.
  • Systemy pomiarowe do badania materiałów magnetycznych.
  • Systemy do analizy i syntezy sygnałów elektrycznych.
  • Systemy z komparatorami prądów do sprawdzania komparatorów i przekładników prądowych.
  • Mierniki do pomiaru impedancji obwodu zwarciowego.
  • Pomiary ekstremalnie małych prądów, napięć i potencjałów.
  • Pomiary rezystancji o ekstremalnie dużych wartościach.
  • Systemy mikroprocesorowe w pomiarach i sterowaniu.
  • Pomiary i analiza parametrów określających jakość energii elektrycznej.
  • Systemy do pomiarów przemysłowych.