Współpraca z Uniwersytetem Keio w Tokio

Data: 09.03.2023

Na początku marca tego roku nasi pracownicy, profesor Krzysztof Szabat oraz doktor Karol Wróbel, przebywali na Uniwersytecie Keio w Tokio. Zostali oni zaproszeni przez profesora Seiichiro Katsurę. Od kilku lat rozwijamy z nim i jego współpracownikami międzynarodową współpracę naukową, w ramach której powstało kilka publikacji naukowych oraz cztery tutoriale zorganizowane podczas międzynarodowych konferencji naukowych.

Plan wizyty przewidywał głównie:

• uczestnictwo w International Symposium on Applied Abstraction and Integrated Design. Podczas Sympozjum profesor Krzysztof Szabat wygłosił wykład plenarny pt. „Damping of the torsional vibrations using classical and novel control algorithms”, za który otrzymał nagrodę Excellent Talk. Natomiast doktor Karol Wróbel prowadził sesję pt. “Innovative System Design”.
  • zwiedzanie University Keio (m.in. laboratoria z zakresu robotyki, mechatroniki, bioinżynierii oraz sztucznej inteligencji) oraz Tokio i budzącej się w nim wiosny.
  • wizyta w Katsura Laboratory. Konsultacje poszczególnych rozwiązań, dyskusja naukowa. Ciekawym aspektem wizyty była demonstracja rozwiązań tłumienia drgań opracowanych dla napędów elektrycznych w PWr a użytych w systemach sterowania robotów.
  • rozmowy dotyczące dalszej współpracy. Poruszono kwestie wymiany krótko- jak i długoterminowej doktorantów i pracowników.

Rozmawiano również o możliwości ubiegania się przez naszych pracowników o status Guest lub Visiting Professor na Uniwersytecie w Keio oraz o prowadzeniu wspólnych prac doktorskich.

Profesor Seiichiro Katsura zapowiedział rewizytę w naszej Katedrze.

img_20230305_370.jpg  img_20230306_370.jpg

[KS]