Regulamin wykonywania ćwiczeń w laboratoriach i pracowniach dydaktycznych KMNiPE
- Cel ćwiczeń laboratoryjnych
- Pogłębienie i utrwalenie wiadomości teoretycznych przez praktyczne zapoznanie się z procesami fizycznymi zachodzącymi w badanych obiektach.
- Zaznajomienie się z techniką pomiarową, badanym obiektem oraz aparaturą pomiarową, łączeniową, regulacyjną i sterującą.
- Zakres stosowania regulaminu
- Regulamin niniejszy obowiązuje wszystkich studentów ćwiczących w laboratoriach.
- Każdy student dopuszczony do zajęć laboratoryjnych na podstawie wpisu na semestr dokonanego przez Dziekana ma obowiązek zaznajomienia się z niniejszym regulaminem oraz obowiązującymi w laboratoriach przepisami BHP, co potwierdza własnoręcznym podpisem.
- Szczegółowa interpretacja poszczególnych punktów regulaminu będzie podawana na zajęciach wprowadzających.
- Organizacja ćwiczeń laboratoryjnych
- Ćwiczenia odbywają się w ściśle ustalonych kilkuosobowych grupach pod nadzorem pracownika dydaktycznego, imiennie odpowiedzialnego za grupę.
- Przed rozpoczęciem ćwiczenia prowadzący sprawdza stopień opanowania przez studentów wiedzy teoretycznej wchodzącej w zakres danego ćwiczenia. Przygotowanie do ćwiczeń powinno odbywać się na podstawie wykładów, instrukcji do ćwiczeń oraz wskazanych skryptów i podręczników.
- Każda grupa przystępująca do ćwiczeń powinna mieć przygotowany protokół do zapisywania wyników pomiarów.
- Przed przystąpieniem do ćwiczeń studenci wyznaczają spośród składu osobowego grupy:
- kierującego, do obowiązków którego należy podział czynności w ramach grupy i kierowania całością pracy,
- prowadzącego protokół z pomiarów.
O podziale funkcji w grupie studenci informują prowadzącego ćwiczenia.
- Studenci wykonują ćwiczenia samodzielnie z tym, że włączenie układu do sieci może nastąpić tylko po sprawdzeniu go przez prowadzącego ćwiczenia. Każda zmiana układu połączeń wymaga oddzielnego uzgodnienia z prowadzącym. W przypadku posługiwania się kosztowną i skomplikowaną aparaturą, do jej obsługi może być przydzielony laborant.
- Za uszkodzenia wynikłe z samodzielnego włączenia nie sprawdzonego układu lub wykonywania pomiarów niezgodnego z instrukcją, studenci odpowiadają dyscyplinarnie i materialnie.
- Wszelkie dostrzeżone w czasie wykonywania pomiarów nieprawidłowości w pracy układu lub przyrządów powinny być natychmiast zgłoszone prowadzącemu ćwiczenia.
- Po wykonaniu pomiarów należy wyniki przedstawić prowadzącemu do zatwierdzenia.
- Układy pomiarowe, po zakończeniu ćwiczenia, należy przedstawić prowadzącemu do sprawdzenia.
- Na polecenie prowadzącego ćwiczenia grupa demontuje układ pomiarowy, zdaje przyrządy, doprowadza do ładu stanowisko pomiarowe.
- Na sali ćwiczeń nie należy prowadzić głośnych rozmów i odchodzić od stanowisk bez zgody prowadzącego ćwiczenia.
- Warunki dopuszczenia do ćwiczeń
- Punktualne przybycie na ćwiczenia.
- Oddanie sprawozdania z poprzedniego ćwiczenia (jedno na grupę).
- Wykazanie się znajomością materiału teoretycznego wchodzącego w zakres danego ćwiczenia. Student, który nie wykazał wystarczającego przygotowania nie jest dopuszczony do wykonywania ćwiczenia i uzgadnia z prowadzącym warunki i termin odrobienia ćwiczenia. Studenci odrabiający ćwiczenie w terminie dodatkowym zobowiązani są do wykonania samodzielnie sprawozdania z danego ćwiczenia.
- Obecność co najmniej trzech studentów dopuszczonych do wykonania ćwiczenia.
- Każdorazowa nieobecność usprawiedliwiona (zaświadczenie lekarskie, wypadek losowy) wymaga odrobienia danego ćwiczenia w terminie dodatkowym, zgodnie z zasadami zawartymi w p. 4.3.
- Warunki zaliczenia laboratorium
- Każde ćwiczenie podlega odrębnemu zaliczeniu. Wykonane ćwiczenie laboratoryjne zaliczone będzie na następnych zajęciach po oddaniu przez grupę sprawozdania i uzyskaniu pozytywnej oceny.
- Zaliczenie wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych jest warunkiem zaliczenia kursu.
- Jeżeli student nie uczestniczył w ponad 25% ćwiczeń laboratoryjnych przewidzianych obowiązującym w semestrze rozkładem zajęć z powodu:
- nieobecności na zajęciach z przyczyn chorobowych lub losowych,
- niedopuszczenie go do prac laboratoryjnych z braku odpowiedniego przygotowania do ich wykonania,
- wadliwego wykonania prac laboratoryjnych,
nie uzyskuje zaliczenia kursu.