Dzień Otwarty PWr 2024

Data: 05.04.2024

5 kwietnia 2024 odbyła się kolejna edycja Dnia Otwartego Politechniki Wrocławskiej. Wydarzenie miało na celu prezentację Uczelni kandydatom na studia. Nasi pracownicy ponownie nie zawiedli i przygotowali atrakcyjne prezentacje oraz zajęcia w dwóch laboratoriach: Laboratorium Automatyki Przemysłowej oraz Laboratorium Sterowania Urządzeniami i Napędami Przemysłowymi.

W Laboratorium Automatyki Przemysłowej przyszli studenci mogli zobaczyć między innymi roboty współcześnie wykorzystywane w przemyśle (o różnej strukturze kinematycznej, w tym roboty ramieniowe, typu SCARA, robot kartezjański, robot współpracujący) oraz porównać je z konstrukcjami stosowanymi kilkanaście lat temu.

W Laboratorium Sterowania Urządzeniami i Napędami Przemysłowymi odwiedzający mogli zobaczyć jak działają przemysłowe układy sterowania, składające się ze sterowników programowalnych, paneli operatorskich HMI, systemów wizyjnych, robotów oraz układów napędowych. Przygotowanych zostało 12 stanowisk laboratoryjnych, na których wykorzystano różne makiety dydaktyczne przedstawiające modele urządzeń, maszyn i procesów przemysłowych.

Ponadto, dr hab. inż. Grzegorz Tarchała wygłosił krótki wykład pt. „Energia w baterii i co dalej? Zasilanie w pojazdach elektrycznych”, a dr hab. inż. Piotr Serkies, prodziekan naszego Wydziału, prezentował zalety studiowania na Wydziale Elektrycznym na stoisku zorganizowanym w Centrum Studenckim (C-13).

Śmiało możemy napisać, że odwiedzili nas uczniowie nie tylko z naszego regionu, ale z niemal całej Polski, w tym z Poznania, Częstochowy, czy Bielska-Białej. Nasi goście byli pod wrażeniem możliwości jakie daje im studiowanie na naszym Wydziale, mamy nadzieję, że już niedługo zasilą grono naszych studentów.

[KW, MP, GT]